Skákání je nejen zábavné, ale i zdravé

Trampolíny nejen pro děti

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY NA TÉMA TRAMPOLÍNA A ZDRAVÍ:

KLIKNĚTE NA ODKAZY:

http://www.rodina.cz/clanek4284.htm

http://www.mineralfit.cz/clanek/1856--hubnuti-na-trampoline.html

http://www.lucik.cz/aerobic/jumping-aerobic/jumping-aerobic.html 

Celé znění článku zveřejněného na webu celostnimedicina.CZ :

Trampolína

"Cvičení na malé trampolíně je nejlepší cestou k oběhu lymfatické tekutiny," praví autor doktor Samuel West. A dále říká: "Jestliže lymfatický systém správně cirkuluje, není prakticky možné onemocnět." Jak může cvičení na minitrampolíně zlepšit lymfatický systém? Lymfatický nebo imunitní systém cirkuluje lymfatickou tekutinou skrze mnoho arterií a žil a v nich se nacházejí chlopně, které vykonávají funkci jednosměrného ventilu. Cvičení na minitrampolíně mění tlak v tomto systému, otevírá a uzavírá chlopně.

Ve skutečnosti skákání na trampolíně zvyšuje tlak, který ty chlopně uzavírá, při výskoku tlak klesá a chlopně se otevírají. To pak dovoluje lymfě volně proudit. Aktivita výskoku a doskoku funguje také jako pumpa lymfatické tekutiny. Skákání na minitrampolině je nejlepší aktivitou na světě, která zlepšuje lymfatický systém. Je doporočováno pacientům s rakovinou, po chemoterapii či s lymfatickým otokem. Skákání na minitrampolíně pomáhá odstraňovat z těla jedy a toxiny. Asistuje při procesu zvýšené lymfatické drenáže.

Cvičení na minitrampolíně posiluje srdce a pomáhá předcházet nemocem srdce. A dále nohy, protože se zde posiluje "pumpa" srdečněcévního systému. Zdatné nohy hodně pomohou srdci. Cvičení na minitrampolině posiluje každý sval, orgán, tkáň a buňku v těle. Současně každá buňka v těle se procvičuje od vršku hlavy až po palce u nohou. Každá buňka. Většina jiných cvičebních programů jsou zaměřeny pouze na určité skupiny svalů. Cvičení na minitrampolíně posiluje celé tělo uvnitř i vně, všechny buňky v játrech, ledvinách, v močovém měchýři, srdci, plicích. Kůže bude hladká, pevná a bude vypadat mladě. Jestliže si odskáčete na minitrampolíně, uvidíte, že se vytratí vrásky a pleť bude mít přirozenou svěžest.

Jak cvičení na minitrampolíně posiluje buňky? Na každém vrcholu výskoku je každá buňka těla stlačena do krátkodobého stavu beztíže. A prakticky je zatěžována 2 až 4x větší gravitační silou. Můžete si tento efekt ukázat, když se postavíte na koupelnovou váhu. Když budete lehce poskakovat na vahách, budete pozorovat větší zatížení váhy, než kdybyste jenom stáli. Tato síla posiluje buňky.

Cvičení na minitrampolíně bude dokonce posilovat kosti. Když byli kosmonauti vystaveni stavu beztíže, bylo pozorováno, že ztratili svalovou sílu a kostní pevnost. Bez plné gravitace svaly a kosti chřadnou. Rychle se unaví a ztrácejí pevnost. Naopak pevnost kostí a svalová síla zřetelně vzroste, když se vše vrátí do normální gravitace. Tělo reaguje na zrychlování a zpomalování při cvičení na minitrampolíně jako na změny gravitace, svaly a kosti získají pevnost. Je to zvláště doporučováno u osteoporózy. Sedavý způsob našeho života má stejný efekt jako stav beztíže.

Naše tělo dostává přes 5000 impulzů, stresů nebo svalových kontrakcí za hodinu. Pokaždé, když se postavíte na trampolínu, vaše tělo a buňky budou mít pocit, že musí kolabovat. Aby pod tíhou skákání nekolabovaly, musí se bránit. Tato obrana se musí vybudovat. Na trampolíně skákej asi 90-120 za minutu nebo i více ( 90 skoků x 60 minut = 5400 ), 5000 odrazů, skoků, stresů, impulzů, svalových kontrakcí nebo odporů za hodinu. Pamatujte si toto: Každý jednotlivec, každá buňka uvnitř těla je tímto procesem současně posilována. Posilujeme vnitřní tělo jako kompletní jednotku, neposilujeme jenom určenou část svalů a současně pracuje náš lymfatický systém a vyplavuje z těla toxiny, cvičení nám tak dává dvojí užitek.

Budeme si dávat pozor u takových nemocí jako je onemocnění srdce, kloubů, kostí, žil, odchlípení sítnice či jiné závažné chronické onemocnění. Nikdy nebudeme skákat na trampolíně v akutní nemoci. Pokud budeme cvičit pravidelně, dostaví se pravděpodobně proces očišťování, který se může projevit jako bolest hlavy, výtok, vyrážka, průjem či vodnatá sekrece z nosu. K minimalizaci těchto průvodních účinků zvyšte svůj denní příjem tekutin (zejména čisté vody bez bublin - kdyby byla po ruce pí-voda, tím lépe).

Nikdy nebudeme cvičit v klouzavé obuvi, ponožkách či punčochách. Vhodné je cvičit naboso. Na trampolíně můžeme běhat, skákat snožmo, ze strany na stranu, zdvihat kolena střídavě do výšky, twistovat. Začínat a končit cvičení je doporučováno v rytmu chůze. Alespoň pět minut, abychom se na začátku rozehřáli a na konci zklidnili.

Značkové, bezpečné a kvalitní trampolíny na www.trampoline.cz

publikováno: 23.03.2007  
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence

Detoxikujte se na trampolíně! (16.8.2007)
Nejsem si úplně jistá, kam přesně trampolining zařadit, zda se jedná o sport či o jakousi relaxačně-zdravotní činnost, nebo spíš příjemný způsob, jak se zbavit nevyužité energie popřípadě stresu. Nicméně milovníci venkovních, vnitřních i vodních trampolín na své miláčky nedají dopustit a poukazují na jejich bohulibý přinos pro duševní i fyzickou kondici.

Povzbuďte svůj lymfatický systém a pročistěte si tělo
Lymfatický systém zastává v našem těle nezastupitelnou úlohu, mimo jiné má své místo v dobrém fungování obranyschopnosti organismu. Správná funkce tohoto systému a odpovídající cirkulace mízy je jednou ze záruk dobrého zdravotního stavu. Cvičení na malé trampolíně je pak podle jeho zastánců nejideálnějším pohybem, jak „rozhýbat“ lymfu, a napomoci tak odstraňování toxinů z těla. Skákání na trampolíně zvyšuje tlak uzavírající chlopně v cévách, jimiž lymfa protéká. Při výskoku tlak klesá a chlopně se otevírají, což dovoluje míze volně proudit. Celé cvičení tedy funguje jako pumpa lymfatické tekutiny.
Za normálních okolností u dospělého jedince denně protéká lymfatickým systémem zhruba 4 litry tekutiny (obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie a látky vzniklé jako odpad metabolických procesů). Nedostatek pohybu, ochabování svalstva či jednostranná zátěž mají za následek nedostatečné odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek ve tkáních a kloubech. Nejčastějšími projevy jsou pak např. velmi častá únava bez vnějších příčin, otoky, celulitida a celkové oslabení imunitního systému. V terapeutické praxi potom nachází své uplatnění tzv. lymfodrenáž, která aktivuje průchod mízy a uvolní lymfatické cévy. Lymfodrenáž je doporučována nejen v uvedených případech, ale například i pacientům s nádorovým onemocněním, kteří absolvovali léčbu pomocí chemoterapie, po níž je velmi užitečné z organismu vyloučit velké množství toxických látek. Podobný efekt jako lymfatická masáž má i poněkud svérázný trampolining.

Trocha posilování chmury zahání
Zbavení těla toxinů je úžasná věc, ale tím pozitivní vliv nejrůznějších typů trampolín na tělo nekončí. Cvičení na trampolínách posiluje srdeční sval, a může tak najít své místo v prevenci onemocnění srdce. A nejen že posilujeme svou nejhlavnější tělesnou pumpu, skákáním na trampolíně otužujeme téměř všechny tělesné svaly, přičemž nepřetěžujeme klouby. Skalní trampolinisté dokonce tvrdí, že trampolining posiluje všechny tělesné buňky, které se na kratičkou dobu stlačí a octnou se téměř ve stavu beztíže.

Trampolinová terapie
Jste ve stresu, v depresi, unavení či otrávení všedními dny? Nezobejte pilulky, odpusťte si alkohol nebo jiné chlácholivé látky a jděte si skočit. Musím potvrdit to, co mnoho dalších osob, které trampolining okusily. Polezete nahoru a nic moc nečekáte, polezete dolů a zem ztratí svou pevnost, svět se s vámi houpe a vy si najednou vychutnáváte nesnesitelnou lehkost bytí. 
Skákání na trampolíně je výbornou aktivitou pro handicapované děti, především s DMO, Downovým syndromem či pro malé autisty. V jedné pražské základní škole pro děti se speciálními potřebami je dokonce zařazováno skákání do vyučovacích hodin. Kupodivu je tato aktivita s úspěchem využívána i v rehabilitačních cvičeních u těžce pohybově postižených jedinců.
Víte, že prvními průkopníky skákání na trampolíně byli eskymáci? Ti používali trampolíny ze zaručeně přírodních materiálů, výborně k vyhazování odvážlivců do vzduchu totiž posloužily kůže z ulovených mrožů. Princip byl podobný, jako když hasiči zachraňují pomocí speciálních plachet lidi z hořících domů.
A co vy, milé čtenářky, nemáte chuť si také zaskákat?
Martina Machová

Skočte si na trampolíně!
Útočí na vás podzimní deprese? Máte blbou náladu? Víme, jak ji vyhnat z těla! Skočte si na trampolíně! Za stejný čas spálíte víc kalorií než při klasickém běhu. Navíc odplavíte stres, toxiny a zbavíte se celulitidy. A ještě se přitom nasmějete, to budete koukat!
Zapomeňte na to, že je trampolína jen pro malé holky! Dávno ne! Na trampolíně hopsají všechny věkové kategorie a jestli tomu nevěříte, zajděte se někdy podívat do některého ze sportovních areálů - tipy najdete dole pod textem.
Skákání na trampolíně a překonávání zemské přitažlivosti není žádná novinka. Zkoušeli to už eskymáci i středověcí akrobati, ovšem první skutečnou trampolínu zkonstruoval francouzský artista du Trampolin. Trampolining (jak se také odborně skokům na velké trampolíně říká) se nejvíce rozšířil v USA po druhé světové válce. Americká vláda používala trampolíny na trénování koordinace a orientace pilotů. Když válka skončila, rozšířili Američané trampolíny do škol.
Zkuste to!
Než začnete skákat na trampolíně, zpevněte a narovnejte celé tělo. Není to tak obtížné, donutí vás k tomu už samotný stoj na tomto náčiní. Než se rozskáčete, čeká vás nejspíš několik nekontrolovaných miniskoků, po pár minutách si ale budete troufat víc a víc a za chvílí můžete létat až do nebes. Na trampolíně můžete běhat, skákat snožmo, ze strany na stranu, zdvihat kolena střídavě do výšky, twistovat a na závěr se klidně i protáhnout. Zvlášť pro nás ženy je skákání na trampolíně jedním z nejefektivnějších způsobů nejen jak hubnout, ale také jak vyhnat toxiny z těla.
Při skákání dochází k velkému výdeji energii i zvýšení srdečně - cévní činnosti, za stejný časový úsek tak spálíte víc kalorií než při klasickém běhu, a to bez zbytečné zátěže kloubů. Navíc skákání na trampolíně je jedním z nejlepších způsobů, jak rozproudit lymfu ve vašem těle. Opakující se pohyby nahoru a dolů výrazně podporují stlačování krevního a lymfatického řečiště a napomáhají tak k odplavování toxinů a odpadních produktů z buněk našeho organismu. Znamená to, že obyčejným hopsáním na trampolíně zlepšujete imunitu, cirkulaci, posilujete srdce a plínce, pomáháte snižovat hladinu cholesterolu, optimalizovat tělesnou váhu, bojujete proti celulitidě, revitalizujete organismus a spoustu dalšího. Že to zní neuvěřitelně? Tak to běžte zkusit!
K trampolínovému skákání nepotřebujete žádné speciální vybavení, obuv nebo oblečení. Stačí umět stát na vlastních nohou a odhodlat se vyrazit! Skákat můžete v ponožkách, ale klidně i naboso. Mohlo by vás překvapit, že při trampoliningu se platí za minuty skákání. Je to tak: základní časová jednotka u většiny provozoven je pět či deset minut. Pokud začínáte, po pěti minutách je dobré udělat si pauzu a dát si malé občerstvení a pak případně pokračovat. Adrenalin je zaručený a vydovádíte se tak, jak už se vám to dlouho nepodařilo!

Zdroj: Trampolíny Beroun

Řadit podle: Položek na stranu:
Výběru neodpovídá žádná položka


Správu zajišťuje PROFI IMAGE s.r.o., publikuje Jan Leks.

© www.pro-trampoline.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace