rady k výběru trampolíny

průvodce výběrem trampolíny

 

P O Z O R  !!!!   Na českém trhu se prodává spousta trampolín necertifikovaných a nebezpečných. Tyto nebezpečné trampolíny se u nás prodávají pod různými “značkami” a laik na první pohled nepozná rozdíly.  Můžete si je prohlédnout zde: http://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky  po zadání slova " trampol ” do okénka Vyhledávání.

 

Bezpečnost:
Bezpečnost je asi nejdůležitější parametr u každé trampolíny. Bezpečná trampolína musí být dostatečně pevná, aby unesla avízovanou hmotnost.
Každý solidní prodejce uvádí, kolik kg bezpečné trampolíny unesou. Ovšem i tato hodnota není zcela určující. Například pokud bude mít trampolína nosnost 100 kg, snadněji trampolína "vstřebá" 4 děti po 25 kg, než jednoho sportovce o hmotnosti 100kg. Je to proto, že hmotnost bude rovnoměrněji rozložena.
Uváděná nosnost je vlastně nosnost schválená zkušebním ústavem. Trampolína ve skutečnosti unese podstatně větší zatížení, ale pokud to bude často, sníží se životnost a to zejména pružin a doskokové plochy. Vše lze koupit nové jako náhradní díl.

Musím se pousmát, když někteří prodejci uvádějí nosnost např. 180 kg a přitom je kovová konstrukce vyrobena z materiálu silného jen 1,5 mm ! :-)  a jejich trampolína je třeba o desítky kilogramů lehčí, než naše trampolíny. KVALITA JE TĚŽKÁ ! Pochybuji, že by renomovaný zkušební ústav mohl schválit takovou nosnost u levných trampolín. Všechny naše trampolíny mají atest dle evropských norem v německém TÜV a nesou značku GS (zkoušená bezpečnost).

Další výrobce jinak velmi kvalitních trampolín (SpringFree) tvrdí o svých výrobcích, že jsou nejbezpečnější na světě. No, i nejbezpečnější trampolína může bolet :-)  http://www.youtube.com/watch?v=vEvbybqC2Ig  Ke cti výrobce těchto trampolín je nutno dodat, že dle oficiálního testování se opravdu jedná o velmi bezpečné trampolíny.  Z D E je odkaz.

I nadále dávám přednost trampolínám klasické, pružinové konstrukce kde nehrozí, že by dítě přišlo o prsty, nebo vypadlo i s ochrannou sítí . . .  U naších trampolín tohle opravdu nehrozí. Materiál sítě je stejný, ale ocelová tyč se při nárazu maximálně ohne, ale nepustí dítě spadnout na zem.  Toto poznání a letitá zkušenost mně vede k závěru, že trampolíny JumpingStar a MasterjJump Super jsou jedny z nejbezpečnějších trampolín na světě.

Při výběru trampolíny si všímejte, zda nejsou někde ostré hrany, zda jsou pružiny dostatečně zakryty ochranným polštářem.

trampolína 426 Super s ideálním poměrem kvalita - bezpečnost - cena

Bezpečnostní příslušenství trampolín.
K trampolínám lze přikoupit různé příslušenství, které zvýší bezpečnost skákajících, např. schůdky, ochranná síť horní nebo dolní, trampolínové nebe IGLU STAR a pod..

Trampolínové schůdky:
slouží k bezpečnému vylézání a slézání. Nemělo by se to podceňovat, neboť po několikaminutovém skákání na trampolíně je tělo v určité euforii a zvyklé na "pocit beztíže" a při slézání může dojít k úrazu, kdy tělo očekává měkou plochu trampolíny a narazí na tvrdou zemi.

Ochranná síť k trampolíně:
Ochrání skákajícího před pádem na zemi. Dosahuje výšky zpravidla 1.6 až 2 metry od trampolíny. Bývá vyrobena z UV stabilizovaného polypropylenu a je dostatečně pevná, aby opakovaně udržela Vaše děti na trampolíně
Dětská trampolína by měla být VŽDY opatřena touto sítí. To se nemusí týkat malé trampolínky která má zpravidla průměr 96, 97, 120, 122 a 140 cm. Tyto dětské trampolínky jsou vysoké 25 až 30 cm a jejich skákací výkon není velký a proto pád z těchto trampolín není relativně nebezpečný.

Trampolínová dolní ochranná síť:
Tato síť obepíná ocelovou konstrukci zahradní trampolíny v dolní části a zabrání dětem a domácím mazlíčkům vniknout pod trampolínu v době, kdy na ní někdo skáče. Pokud na trampolíně skáče například dospělý člověk, prohne se doskoková plocha trampolíny
až téměř k zemi. Ponechám na Vaší fantazii, co by se mohlo stát v případě, že by se v takovou chvíli někdo nacházel pod trampolínou.
Ušetřené stokoruny na zakoupení této sítě mohou mít na svědomí rodinnou tragédii.

Trampolínové nebe IGLU STAR:

Slouží k zastřešení trampolíny a chrání samotnou trampolínu před znečištěním a sluncem. Skákající chrání před deštěm, sluncem a jeho UV zářením a vytváří atmosféru "bunkru", který si děti rády stavějí. Lze použít jako samostaný stan pro hry dětí. Výhodou je použití na horní ochrannou síť, takže neomezuje prostor pro skákání jako stan.

Stan na trampolínu:

Vytváří pro děti intimní atmosféru - jsou schovány a bezpečně si hrají. Potom lze stan jednoduše  sklopit a naplno využít trampolíny k nejvyšším skokům.

Sada pro ukotvení trampolíny:
Velká zahradní trampolína s ochrannou sítí a v otevřeném terénu může být obětí nějaké náhlé vichřice. Taková trampolína se promění v letící monstrum a přistání na zemi zpravidla několik dílů trampolíny "nepřežije".
Proto je vhodné trampolínu ukotvit k zemi. Prodávané kotvící sady jsou čtyři dlouhé vruty, které se zavrtají do země a do očka se uchytí pevný pás, který obepíná rám trampolíny.

Krycí plachta trampolíny:
Trampolínová krycí plachta slouží k uchování trampolíny v čistotě a šetří trampolínu před slunečními paprsky v době, kdy se trampolína nepoužívá.
Nasazovat plachtu na trampolínu s ochrannou sítí Vás asi brzy přestane bavit. Jde to jen velmi obtížně. Krycí plachta je spíše vhodná na trampolíny bez ochranné sítě, kde je její instalace jednoduchá.

Jaký průměr trampolíny zvolit ?
Domů malou trampolínku o průměru 97, 120 nebo 140 cm. I v zimě a za nepříznivého počasí se dá skákat :-)
Obecně platí, že čím větší trampolína, tím větší zábava a využitelnost. Na velké trampolíně si může zaskákat více dětí, nebo maminka s dítětem a podobně.
Trampolína totiž nemusí sloužit ke skákání. Pozoruji děti doma, že si "tam" vytvoří svůj svět a žijí tam.
Takže na zahrádce může dělat radost trampolína 182, 244, 305, 365, 426, 460 a dokonce 500 cm.
Další možností je obdélníková trampolína a dokonce může být trampolína zapuštěna do země.
Do země lze umístit trampolínu jak kulatou, tak obdélníkovou. Tato možnost je zajímavá tím, že trampolína umístěná v zemi neruší vzhled zahrady a není potřeba ochranné sítě.
Pro více informací si napiště na info@trampoliny.eu.

Údržba trampolíny:
To je na trampolíně krásné, že vlastně žádnou údržbu nepotřebuje. Pokud dojde k znečištění, stačí omýt vodou, smetákem smést listí a "jede se dál". :-). Po dešti stačí naboso vylézt na trampolínu, smetákem rozmést kapky vody a během krátké doby je trampolína opět suchá a připravena k použití.

Montáž trampolíny:
Pro dlohodobý a bezproblémový provoz trampolíny je nezbytné umístit trampolínu v rovině. Čím přesněji, tím lépe. Pokud není trampolína v rovině, dochází při provozu k nadměrnému namáhání spojů a k předčasnému opotřebení ocelové konstrukce, která je normálně téměř nezničitelná. Při montáží trampolíny je vhodné spoje ocelové konstrukce namazat grafitovou vazelínou, aby spoje nevrzaly a aby bylo možno trampolínu snadno demontovat. Každá noha by měla být pevně opřena o podklad. Doporučujeme proto nohy buď  vypodložit, nebo ostatní nohy mírně zapustit do terénu.

Trampolína v zimě:
Výrobci zpravidla doporučují trampolínu na zimu uschovat. S tím lze jen souhlasit - významně se tím prodlouží životnost.
Ale většina trampolín zimní provoz "snese". Zima trampolínu ohrožuje dvěma způsoby. Levnější trampolíny mají části vyrobené z polyetylénu a ten je za nízkých teplot křehký a může dojít k jeho poškození.
Druhé riziko pro trampolíny znamená sníh. Pokud napadne na trampolínu větší množství sněhu, může dojít k jejímu přetížení a poškození pružin a také k "vytahání" polypropylenové skákací plochy.
Naopak zimní skákání může být dobrým sportovním vyžitím. Jen asi nebudeme skákat na boso a vezmeme si obuv, která trampolínu nepoškodí, třeba tenisky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Široký výběr trampolín a příslušenství naleznete např. na www.trampoliny.eu.

Řadit podle: Položek na stranu:
Výběru neodpovídá žádná položka


Správu zajišťuje PROFI IMAGE s.r.o., publikuje Jan Leks.

© www.pro-trampoline.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace